Skip to content

Budowa domu Przodkowo

Budowa domu Przodkowo została zakończona. Jest to dom częściowo podpiwniczony pod częścią garażu dwustanowiskowego, pozostałość domu wchodzi w skład poziomu zerowego.

W pierwszej kolejności przy budowie domu w Przodkowie zostały wykonane fundamenty w jednej całości pod piwnicą i pod pozostałością domu, aby uzyskać mocną i stabilną konstrukcję budynku. Następnie zostały rozprowadzone rury kanalizacyjne i doprowadzona została woda od przyłącza do budynku. Następnie została zaszalowana i zalana płyta betonowa, tzw. chudziak pod piwnicą. Kolejnym krokiem było położenie kompleksowej izolacji poziomej ław fundamentowych budynku, czyli dokładne zaimpregnowanie gruntem i przyklejenie papy termozgrzewalnej. Gdy tylko dopisała pogoda, przystąpiliśmy do murowania ścian piwnicy i nadziemia parteru budynku, tak zwany poziom zerowy.

Do murowania zostały wykorzystane bloczki betonowe typu B-20. Po wymurowaniu zalaliśmy słupy żelbetowe w ścianach zewnętrznych piwnicy. Kolejnym zadaniem było zaszalowanie, zazbrojenie i zalanie betonem stropu nad piwnicą.  Na ścianach  piwnicy i nadziemia budynku wykonano izolację pionową, przeciwwilgociową. Następnie przystąpiliśmy do ocieplania ścian piwnicy hydroplanem wodoszczelnym a na koniec została położona folia kubełkowa.

Po zakończeniu prac budowlanych na poziomie zerowym, przed rozpoczęciem murowania ścian parteru, została wykonana izolacja pozioma, która ma na celu odcięcie wilgoci przenikającej ze ścian fundamentowych i z piwnicy. Następnie można  było zacząć murować ściany parteru  budynku i garażu dwustanowiskowego z pustaków POROTHERM 25, klasy B15. Po wymurowaniu wszystkich ścian i kominów (dymnego i wentylacyjnego) zostały wykonane dwa słupy betonowe, które w późniejszej fazie prac budowlanych połączą się ze stropem parteru w celu wzmocnienia  ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku.

Następnie przystąpiliśmy do szalowania  i zazbrajania stopu. W pierwszej kolejności nad garażem, gdyż parter budowanego domu składa się z dwóch poziomów stropu: jeden strop niższy, a zarazem mniejszy znajduje się nad garażem dwustanowiskowym. Drugi zaś strop – wyższy i zarazem większy – nad pozostałą częścią mieszkalną domu. Po zalaniu stropu betonem nad garażem nasza ekipa murarska przystąpiła do murowania ściany łączącej różnicę w stropach. Następnie przystąpiliśmy do szalowania i zbrojenia stropu większego – nad częścią mieszkalną oraz został przygotowany w tym stropie wieniec betonowy.  Pełni ona funkcję tak zwanej „poduszki betonowej”, która umacnia całą konstrukcje stropu i  jest konieczna przy większych powierzchniach nie podpartych. W czasie wylewania betonu na strop niezbędne jest wibrowanie betonu w celu umocnienia całego stropu.

W kolejnym etapie budowy domu rozpoczęliśmy murowanie ściany kolankowej poddasza, potem przystąpiliśmy do zazbrojenia i zalania słupów betonowych, tak zwanych trzpieni łączących się z głównym wieńcem kończącym ściany kolankowe, który łączy się z konstrukcją dachową. Następnie wymurowane zostały ściany szczytowe budynku oraz garażu wraz z jednocześnie murowanymi koniami dymnymi i wentylacyjnymi do wysokości dachu, a ponad dachem wraz z obmurowaniem cegłą pełną klinkierową. W tym czasie rozpoczynają również się prace ciesielskie. Polegają one na zamontowaniu dwóch grubych murłat na metalowe kotwy, które zostały wcześniej zamocowane w wieńcu betonowym kończącym ścianę kolankową, oraz na zamocowaniu w wyższej części dachu dwie grube główne płatwie drewniane, na których zamocowana jest cała konstrukcja drewniana dachu. Następnie w kolejności układne są krokwie drewniane wraz z jętkami podwójnymi, które tworzą więźbę dachową budowanego domu. Ostatni etap prac ciesielskich polega na obiciu deskami i papą, co stanowi podłoże do pokrycia dachu dachówką.

 

 

Oceń stronę