Skip to content

Budowa domu Borkowo Gdańskie

Budowa domu Borkowo odbywała się wiosną tego roku. Budynek został zaprojektowany w technologii tradycyjnej murowanej w mieszanym układzie konstrukcyjnym. Dom przykryty dachem o konstrukcji drewnianej krokwiowiowej. Posadowiony na ławach fundamentowych. Miejsce postawienia budynku to miejscowość na obrzeżach Gdańska, w gminie Pruszcz Gdański. Poniżej krótka relacja z prowadzonej budowy domu.

Fundamenty, ławy, ściany.

Pod ściany fundamentowe wykonaliśmy wykop uwzględniający głębokość przemarzania gruntów do 1,20 metra. Wykop zabezpieczyliśmy przed zalaniem. Geodezyjnie wytyczyliśmy osie przyszłych ścian. Następnie nasza ekipa budowlana wykonała szalunki pod ławy fundamentowe i wylała warstwę chudego betonu. Do wysokości izolacji poziomej zostały wylane ławy fundamentowe z betonu C20/25. Zbrojone stalą AIIIN (B500SP). Następnie ławy fundamentowe zostały zaizolowane warstwą papy. Przystąpiliśmy do murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych o grubości 25 cm. Gotowe ściany otrzymały izolację pionową zewnętrzną i wewnętrzną.

Budowa domu Borkowo 01

Dodatkowo od zewnątrz użyliśmy izolacyjnej folii. Po wyschnięciu fundamenty przysypaliśmy zalegającym nieopodal wyrobkiem. Wnętrze dokładnie zagęściliśmy zagęszczarką. Na koniec wykonaliśmy wylewkę posadzki i całość zabezpieczyliśmy przed działaniem warunków atmosferycznych.

Budowa domu Borkowo 08

Ściany zewnętrzne, wewnętrzne kominowe.

Ściany konstrukcyjne wykonaliśmy z bloczków gazobetonowych Silka klasy 15, o grubości 24 cm. Z tego samego materiału wykonaliśmy ściany wewnętrzne. Murowanie ścian odbywało się na zaprawie murarskiej, cienkowarstwowej, klasy M15. W budynku zaplanowano wykonanie jednego przewodu dymnego i jednego wentylacyjnego. Do ich budowy zastosowaliśmy gotowe systemy kominowe renomowanego producenta. Przy murowaniu ścian w wyznaczonych projektem miejscach wykonaliśmy rdzenie i słupy żelbetowe. Stanowią one wzmocnienie ścian oraz podparcie belek i podciągów. Do słupów użyliśmy stali AIIIN i betonu B25.

Podciągi, nadproża, wieńce i strop.

Do nadproży okiennych i drzwiowych użyliśmy monolitycznych, żelbetowych produktów, spełniających założenia projektowe. Takie rozwiązanie pomogło nieco obniżyć koszt wykonania tej części budowy. Po wykonaniu wieńca nad pierwszą kondygnacją przystąpiliśmy do wykonania stropu. Niestety, nie udało się wykonać dużej ilości zdjęć tego etapu budowy. Zamieszczamy jedynie trzy.

Druga kondygnacja i strop.

Po związaniu stropu nad pierwsza kondygnacją zaczęliśmy murować ściany kondygnacji drugiej. Częścią drugiej kondygnacji jest taras. Zgodnie z założeniami projektowymi jest to płyta monolityczna o grubości 16 cm dodatkowo zbrojona siatką. Mury drugiej kondygnacji wykonaliśmy z pustaków typu „Silka” o grubości 25 cm. Całość zwieńczyliśmy zgodnie z założeniami projektu. Kolejną częścią prac budowlanych było wykonanie stropu nad drugą kondygnacją. Tę część budowy domu widać na poniższych zdjęciach.

Dach.

Dach czterospadowy. Konstrukcja krokwiowo-płatwiowa o nachyleniu połaci równym 35o. Krokwie oparte na murłatach i płatwiach. Do budowy dachu użyliśmy drewna sosnowego klasy C27, murłat 120 x 120 mm, krokwi 80 x 180 mm i jętek 60 x 180 mm. Po wykonaniu deskowania ułożyliśmy warstwę papy izolacyjnej. W międzyczasie wykończyliśmy kominy cegłą licową ponad połacią dachu. Na warstwie papy ułożyliśmy rusztowanie pod dachówkę ceramiczną. Po położeniu dachówki obiekt został przekazany inwestorowi.

Budowa domu Borkowo została zakończona na przełomie marca i kwietnia 2019 roku. Po zakończeniu prac budowlanych wykonanych przez naszą firmę budowlaną wstawił zewnętrzną stolarkę. Tym samym kolejna inwestycja, którą realizowaliśmy została z powodzeniem zakończona.

Oceń stronę