Skip to content

Budowa domu firma

Na początku 2021 roku nasza firma rozpoczęła budowę domu jednorodzinnego na gdańskim Ujeścisku, w okolicach pętli tramwajowej i autobusowej Świętokrzyska. Zima 2021 nie należała do łaskawych zarówno pod względem pogodowym, jak i pod względem epidemiologicznym. Wiele osób było wysyłanych na kwarantanny, więc nie łatwo było spiąć terminy podwykonawców. Tym razem podjęliśmy się zadania wykonania prac budowlanych przy budowie podpiwniczonego, dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy wynoszącej 436,94 m2. Dom mieszkalny posiada dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Główne wejście do budynku zlokalizowane jest w elewacji południowej, na poziomie 0, którego rzędna wynosi 53,80m n.p.m.

Prace ziemne i ławy fundamentowe.

Pierwszy etap prac budowlanych polegał na dokładnym wytyczeniu obrysu budynku oraz określeniu głębokości wykopu. Posiadając odpowiedni sprzęt geodezyjny wykonaliśmy odpowiednie oznaczenia i przystąpiliśmy do wykonania wykopu. Według projektu głębokość posadowienia ław wynosi 3,52m poniżej poziomu gruntu. Przystąpiliśmy do wykonania szalunków pod ławy fundamentowe z wykorzystaniem przeznaczonych do tego płyt PERI i desek. Ławy fundamentowe zbroiliśmy prętami ze stali zbrojeniowej klasy A-IIIN. Tak przygotowane szalunki zalaliśmy betonem klasy C20/25 i pozostawiliśmy do wyschnięcia. Należy zauważyć, że ławy fundamentowe nie są jednakowo szerokie. Ich szerokość waha się w granicach od 50 do 160 cm. i są osadzone na warstwie 10 cm chudego betonu. Wykonanie izolacji bocznej ław oraz zasypanie żwirem przestrzeni pomiędzy ławami to przygotowanie do wylania płyt betonowych z chudego betonu. Etap robót ziemnych przedstawiają poniższe zdjęcia:

Ściany fundamentowe

Konstrukcję nośną ścian fundamentowych zaprojektowano jako ściany żelbetowe o grubości 24cm. Wykonaliśmy je z betonu wodoszczelnego C20/25 W8. Ściany zbrojone są prętami ze stali B500SP. Zwróćmy uwagę na pokazane na zdjęciach wykonanie szalunków ścian fundamentowych. Zastosowaliśmy specjalnie wzmacniane płyty TEKKO dla dużych powierzchni. Płyty są przystosowane do wykonywania szalunków pod pionowe i poziome konstrukcje żelbetowe o dużych powierzchniach. Po wykonaniu szalunków ścian zewnętrznych i wewnętrznych przystąpiliśmy do zalewania betonem w dostawach ciągłych. W tym przypadku konieczne było zastosowanie pompy do betonu (dokładnie pompogruszki), aby umożliwić jego podawanie na dalszą odległość.

Po technologicznie określonym okresie czasu przystąpiliśmy do rozbiórki szalunków ścian fundamentowych. Przygotowaliśmy w ten sposób budowany obiekt do kolejnego etapu, czyli wykonania stropu nad kondygnacją podziemną. W projekcie budowlanym przewidziano strop żelbetowy. Po wykonaniu szalunków oraz zbrojenia ze stali zbrojeniowej przystąpiliśmy do wykonania szalunków klatki schodowej i schodów prowadzących na kondygnację -1. Całość zalaliśmy betonem i pozostawiliśmy do wyschnięcia.

Zaraz po zalaniu betonem i związaniu stropu mogliśmy rozpocząć prace związane z dociepleniem i izolacją pionową. Wykonaliśmy izolację pionową typu REMERS (masa dwuskładnikowa z gruntem). Ściany fundamentowe dociepliliśmy płytami z hydropianu o grubości 15 cm na całej wysokości ścian. Na styku z fundamentem i późniejszym stropem zastosowaliśmy systemowe listwy uszczelniające. Znacząco podnosząc poziom szczelności i wodoodporności części podziemnej. W zawiązku z tym, że zapowiadane były większe opady śniegu, całość konstrukcji zabezpieczyliśmy plandekami. Tym samym spokojnie mogliśmy przeczekać czas potrzebny do całkowitego związania konstrukcji części podziemnej.

Wjazd do garażu podziemnego

Podczas wiązania żelbetowych ścian fundamentowych oraz stropu nad nimi zajęliśmy się wykonaniem podjazdu do garażu podziemnego. Z uwagi na fakt, że garaż znajduje się sporo poniżej poziomu gruntu zaplanowano podjazd wyłożony kostką brukową, skierowany pod kątem 90 stopni do frontu bramy. Pierwszym etapem było wykonanie płyty żelbetowej wraz ze studzienką umożliwiającą odpływ wody opadowej. Do wykonania zbrojenia użyliśmy tej samej stali co do wykonania zbrojenia ścian fundamentowych. Skarpy wykopu zabezpieczyliśmy plandekami zapobiegając ich ewentualnemu osunięciu. Zakres prac jakie musieliśmy wykonać przy tym elemencie przedstawiają poniższe zdjęcia.

Wykonanie ścian konstrukcyjnych

W kolejnym etapie budowa domu firma nasza zajęła się wykonaniem kondygnacji zerowej i pierwszej budynku. Do murowania ścian użyliśmy bloczków silikatowych o standardowych wymiarach. Co jakiś czas ściany wzmocniliśmy rdzeniami żelbetowymi. W ostatniej fazie budowy wykonaliśmy wylewkę stropodachu. Postawiliśmy kominy wentylacyjne, wykonaliśmy miejsce na zamontowanie włazu wejściowego na dach. Prace z tym związane widać na poniższych zdjęciach.

Budowa domu Firma budowlana w Gdańsku

W kolejnym etapie przystąpiliśmy do uprzątnięcia placu budowy. Usunęliśmy szalunki i stemple podtrzymujące. Teren wokół budynku uprzątnęliśmy i wyrównaliśmy. Inwestor mógł zatem przystąpić do montażu stolarki okiennej i drzwiowej, czym zamknął stan surowy swojego domu. Efekt prac kończących widać na powyższych zdjęciach. My ze swojej strony dziękujemy za owocną współpracę. Życzymy miłego użytkowania przez długie lata.

Oceń stronę