Skip to content

Budowa domu Gdańsk Szadółki

Budowa domu Gdańsk Szadółki ruszyła pełna parą wraz z nastaniem wiosny 2014. Po zakończeniu dużej inwestycji budowlanej pawilonu handlowego w Żukowie nasza ekipa budowlana rozpoczęła prace budowlane na działce usytuowanej w szybko rozwijającej się dzielnicy Gdańska, jaką są Szadółki. Nieopodal Obwodnicy Trójmiasta powstaje Osiedle Oliwkowe z pięknym widokiem na dolinę morenową z dwoma zbiornikami retencyjnymi Świętokrzyska I i Świętokrzyska II.

Pierwszą fazą budowy domu było wykonanie prawidłowego ogrodzenia placu budowy tymczasowym ogrodzeniem budowlanym oraz posadowienie pomieszczeń socjalnych  dla ekipy budowlanej. W następnej kolejności został postawiony tymczasowy magazyn na najpotrzebniejsze narzędzia budowlane niezbędne na pierwszym etapie prowadzenia prac budowlanych. Po wykonaniu obliczeń geodezyjnych oraz wytyczeniu obrysu budynku zostały wykonane prace ziemne, polegające na wywiezieniu zbędnej warstwy wierzchniej, splantowaniu terenu wokół placu budowy i utworzeniu nasypu, aby zniwelować spad gruntu na jedną stronę działki. Następnie został wykopany wykop pod budowę. W powstałym wykopie zostały wylane ławy pod fundament. Po odczekaniu odpowiedniego okresu czasu zostały wybudowane fundamenty z bloczków betonowych. Dla wzmocnienia konstrukcji zdecydowano się na wykonanie kilkunastu słupów żelbetowych, oraz wylano wieniec betonowy na całej powierzchni fundamentu.

Kończąc prace związane z budową fundamentu w celu zabezpieczenia przed wilgocią mury fundamentowe zostały zabezpieczone z obu stron. Od wewnętrznej strony zastosowaliśmy środek impregnujący Izohan Dysperbit przeznaczony do renowacji, konserwacji i wykonywania bezspoinowych asfaltowych pokryć dachowych, izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i gruntowania podłoży mineralnych. Natomiast od strony zewnętrznej fundament pokryto szybkoschnącym gruntem pod papy zgrzewalne IZOHAN IZOBUD Penetrator G7 przeznaczony do gruntowania podłoży mineralnych pod papy zgrzewalne i samoprzylepne, asfaltowe i asfaltowo-polimerowe modyfikowany SBS-em.

Po jego wyschnięciu zostanie położona warstwa papy oraz izolacja z nieprzemakalnego styropianu. Po zakończeniu wszystkich prac wybudowany fundament zostanie zasypany ziemią z gruntu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Cały proces zasypywania trwał kilkanaście godzin. Zanim wnętrze budynku zostało zasypane, należało ułożyć odpływy instalacji sanitarnej, rury spustowe oraz wykonanie drenażu wokół budowanego domu. Kilka zdjęć ilustrujących ten zakres prac budowlanych:

Kolejnym etapem robót budowlanych było rozpoczęcie murowania ścian. Po dostarczeniu betonu komórkowego na plac budowy rozpoczęte zostało murowanie ścian nośnych, zewnętrznych i wewnętrznych. Zgodnie z projektem budowlanym zostały wykonane odpowiedniej wielkości otwory okienne i drzwiowe. Podczas prowadzonych prac murarskich zostały wykonane szalunki pod żelbetowe nadproża. Korzystając z posiadanego sprzętu budowlanego można było wykonywać szalowanie szybko i bez strat materiałowych.

Następnie przystąpiliśmy do szalowania stropu nad pierwszą kondygnacją, oraz do jego zazbrajania. Po wykonaniu zbrojenia stropu oraz schodów prowadzących na piętro został zamówiony beton na jego wylanie i dokonano zalania zaprawą betonową całej płyty stropowej nad pierwszą kondygnacją.

Po zalaniu stropu nastąpiła przerwa technologiczna w pracach przy samym budynku. Zaczęto przygotowania do wykonania dachu. Do pracy przystąpiła ekipa cieśli. Do budowy dachu wykorzystano wiązary krokwiowo – belkowe. W tym przypadku, gdy dach jest wielospadzisty, należało szczególną wagę przywiązywać do staranności wykonania. Utrzymanie poziomów w kilkunastu płaszczyznach dla doświadczonej ekipy cieśli nie stanowi większego problemu. Dach zostanie pokryty deskami, warstwami wilgocioodpornymi i blachą dachową, dachówkopodobną.

W ten sposób budowa stanu surowego domu mieszkalnego w Gdańsku Szadółkach dobiegła końca.