Skip to content

Kompleksowa budowa domu

Kompleksowa budowa domu zawsze rozpoczyna się od projektu. Samo pojęcie jest mocno względne, bo każdy inwestor inaczej podchodzi do prac budowlanych i ich zakresu. Kompleksową budową możemy zatem określić oddanie stanu surowego otwartego lub zamkniętego, gdyż właśnie ten zakres prac budowlanych wyczerpuje owe pojęcie. Tym razem podjęliśmy się wykonania kompleksowej budowy domu zgodnie z projektem firmy Archon o nazwie „Dom w przebiśniegach”. Jest to budynek mieszkalny, jednorodzinny, wolnostojący i niepodpiwniczony. Składa się z dwóch kondygnacji; parteru i poddasza użytkowego. Powierzchnia zabudowy wynosi 186,8 m2, a powierzchnia użytkowa 208,3 m2.

Prace ziemne i ławy fundamentowe.

Kompleksową budowę domu rozpoczęliśmy od dokładnego wytyczenia obrysu budynku oraz określeniu głębokości wykopu. Posiadając odpowiedni sprzęt geodezyjny wykonaliśmy odpowiednie pomiary i przystąpiliśmy do wykonania wykopu. Następnie przystąpiliśmy do wykonania szalunków pod ławy fundamentowe z wykorzystaniem przeznaczonych do tego płyt PERI i desek. Ławy fundamentowe zbroiliśmy prętami ze stali zbrojeniowej. Tak przygotowane szalunki zalaliśmy betonem i pozostawiliśmy do wyschnięcia. Następnie wykonaliśmy izolację boczną ław. Mogliśmy wówczas ławy podsypać żwirem i odpowiednio zagęścić obszar przy ławach wokół planowanego budynku. Ściany fundamentowe wykonaliśmy z bloczków z betonu żwirowego o szerokości 24 cm. Gotowe ściany również otrzymały odpowiednią izolację. Zostały przysypane kolejnymi warstwami żwiru i odpowiednio zagęszczone. Rozłożyliśmy podziemną instalację wodno-kanalizacyjną i mogliśmy wylać płytę betonową z chudego betonu.

Wykonanie ścian nośnych

W kolejnym etapie kompleksowej budowy domu jednorodzinnego wykonaliśmy murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych parteru budynku. Do murowania ścian użyliśmy bloczków z betonu komórkowego o szerokości 24 cm. Ściany wzmocniliśmy słupami żelbetowymi. Po ich zalaniu odpowiedniej klasy betonem pozostawiliśmy do wyschnięcia. Aby nie marnować cennego czasu Inwestora przystąpiliśmy do szalowania wieńca nad pierwszą kondygnacją, aby przygotować się do kolejnego etapu budowy domu. Prace z tym związane widać na poniższych zdjęciach.

Wieniec i strop nad parterem

Gdy słupy nieco podeschły wykonaliśmy szalunki pod planowany strop i wieniec. Użyliśmy specjalistycznych płyt PERI. w trakcie zbrojenia stropu i wieńca wykonaliśmy również szalunki pod schody prowadzące na poddasze użytkowe. Chodzi o to, aby powstała konstrukcja żelbetowa monolityczna wiążąca wieniec, ścianę klatki schodowej, schody oraz płytę stropu. Prace zbrojeniowe są żmudne i wymagają dużego zaangażowania oraz uwagi. Ja widać na poniższych zdjęciach daliśmy radę i strop został zalany.

Druga kondygnacja, kominy i dach

Po wstępnym związaniu betonu przystąpiliśmy do murowania ścian zewnętrznych drugiej kondygnacji i komina. Użyliśmy systemu kominowego powietrzno-spalinowego Schiedel Quadro Pro o średnicy 12 cm, dostosowanego do kotłów kondensacyjnych. Ściany konstrukcyjne wzmocniliśmy słupami i wieńcem żelbetowym. Przystąpiliśmy do wykonania dachu czterospadowego o nachyleniu 35 stopni. Dach stanowi konstrukcja drewniana. Materiał użyty do wykonania konstrukcji jest zabezpieczony środkami grzybobójczymi i ogniochronnymi. Ostatecznie dach pokryliśmy papą i zabezpieczyliśmy listwami przygotowując pod pokrycie dachówką ceramiczną.

Kompleksowa budowa domu została zakończona

W kolejnym etapie przystąpiliśmy do uprzątnięcia placu budowy. Usunęliśmy szalunki i stemple podtrzymujące. Teren wokół budynku uprzątnęliśmy i wyrównaliśmy. Inwestor mógł zatem przystąpić do montażu stolarki okiennej i drzwiowej, czym zamknął stan surowy swojego domu. Efekt prac kończących widać na powyższych zdjęciach. My ze swojej strony dziękujemy za owocną współpracę. Życzymy miłego użytkowania przez długie lata.

Oceń stronę