Skip to content

Budowa domu Czaple

Wczesnym latem zakończyliśmy budowę domu jednorodzinnego, wolnostojącego, niepodpiwniczonego, dwukondygnacyjnego w miejscowości Czaple w województwie pomorskim. W pierwszej kolejności przekazaną pod budowę domu działkę należało odgrodzić i zabezpieczyć przed osobami postronnymi. Następnie przystąpiliśmy do pierwszego etapu budowy, jakim jest wytyczenie miejsca pod budynek i wykonanie odpowiedniego wykopu, zgodnie z projektem. Budowany dom nie posiadał piwnicy, dlatego sam wykop nie był głęboki. Wykorzystując sprzęt ciężki zdecydowaliśmy się niejako „przy okazji” na utwardzenie drogi dojazdowej do posesji, w celu uniknięcia w przyszłości problemów z dostarczeniem materiałów budowlanych.

Prace ziemne.

Po wykonaniu wykopu i odpowiednim wytyczeniu budynku przystąpiliśmy do szalowania ław fundamentowych. Idealnie nadają się do tego płyty szalunkowe Peri. Kształt ław fundamentowych wymagał użycia deskowania w niektórych fragmentach. Całość została wypełniona zbrojeniem. Po zazbrojeniu ław i słupów został wylany podbeton grubości 10 cm. Kolejnym etapem było wypełnienie ław betonem właściwym żwirowym klasy B20.

Fundamenty.

Fundamenty po wypełnieniu betonem zostały pozostawione do wyschnięcia. Po odczekaniu odpowiedniego okresu czasu zostały zdjęte szalunki, a ławy zostału zabezpieczone przeciwwilgociowo. Dodatkowo wykonaliśmy zbrojenie planowanego tarasu, wejścia głównego do budynku. Murki oporowe zostały wymurowane z bloczków betonowych. Całość tworzy monolityczny bok – zapewniając odpowiednią pracę przez wiele lat. Po wyschnięciu warstw izolacyjnych i ułożeniu instalacji zasilająco – spustowej zarówno wnętrze budynku, jak i na zewnątrz został wyrównany grunt. Pozostało jedynie wykonać zbrojenie i wylewkę posadzki parteru.

Murowanie ścian.

Kolejnym etapem budowy domu to murowanie ścian – zewnętrznych jak i wewnętrznych nośnych. Ściany zewnętrzne parteru i poddasza są wybudowane z pustaka ceramicznego POROTHERM o grubości 25 cm. W późniejszym etapie budowy domu zostaną ocieplone styropianem EPS Termo Organika FASADA o grubości 20 cm, na zaprawę klejącą. Całość zostanie pokryta tynkiem cienkowarstwowym i farbą do zastosowań zewnętrznych Atlas. Ściany wewnętrzne są wymurowane również z pustaka ceramicznego Porotherm 25 cm. Ściany działowe natomiast na parterze wykonane zostały z cegły kratówki i cegły pełnej, a ściany działowe poddasza stanowi lekka konstrukcja z płyt kartonowo – gipsowych na ruszcie metalowym, wypełnionym wełną mineralną.

Na tym etapie pamiętać należy o wykonaniu przewodów kominowych i wentylacyjnych. W przypadku domy w miejscowości Czaple przewody dymne zostały wykonane w systemie Schiedel Rondo Plus, natomiast do przewodów wentylacyjnych użyliśmy pustaków systemowych Schiedel. Dach domu został wykonany w systemie dwuspadowym z jaskółkami o kącie nachylenia połaci 40 stopni. Konstrukcja drewniana, dobrze zabezpieczona środkami grzybobójczymi i ogniochronnymi, docelowo pokryty dachówką ceramiczną.

Budowa domu Czaple na zdjęciach:

 

Oceń stronę