Skip to content

Dachy drewniane

Dachy drewniane to przede wszystkim wiązary dachowe, które to stanowią główny element więźby dachowej – ciesielskiej konstrukcji nośnej dachu. Istnieją różne rodzaje wiązarów. W dachach o rozpiętościach do 12 metrów najczęściej stosujemy wiązary krokwiowo-belkowe, jętkowe, płatwiowo – kleszczowe, a przy rozpiętościach większych niż 12 metrów zazwyczaj wiązary kratowe.

Wiązar krokwiowo-belkowy.

Składa się przede wszystkim z dwóch krokwi połączonej w kalenicy, oraz jednej belki poziomej, przenoszącej siły rozporu krokwi. Konstrukcja wyglądem przypomina trójkąt. Długość stosowanych krokwi nie powinna przekraczać 4,5 do 5 metrów, co powoduje, że tę konstrukcję ogranicza rozpiętość dachu w świetle ścian do około 7 metrów, a pochylenie połaci dachowej nie mniejsze niż 45 stopni. W sytuacjach szczególnych dopuszcza się przekraczanie powyższych wartości, ale należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie dachu przed zerwaniem wskutek ssania wiatru. Zabezpieczeniem tym zazwyczaj są deski  (wiatrownice), przybijane co najmniej dwoma gwoździami od wewnętrznej strony, ukośnie do każdej krokwi.

Dachy drewniane

Wiązar jętkowy

Tworzą krokwie połączone w kalenicy, podobnie jak w wiązarach krokwiowo-belkowych, ale oparte na murłatach i połączone jętką – belką poprzeczną umieszczoną zazwyczaj około 2,5 metra poniżej kalenicy. Wiązary te są zazwyczaj stosowane w dachach o rozpiętościach od 6 do 9 metrów. Siły rozporu przekazywane przez krokwie przenoszą belki lub konstrukcja stropu. Wiązary jętkowe usztywnia się również za pomocą ukośnie usytuowanych wiatrownic, łat lub krawędziaków przybijanych od wewnętrznej strony. W przypadku rozpiętości większych niż 9 metrów należy dodatkowo zastosować podparcie płatwiami i słupami umieszczonymi pod połączeniem krokwi z jętką.

Wiązar płatwiowo – kleszczowy.

stosuje się przy rozpiętościach dachu sięgających 12 metrów. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z większymi rozpiętościami od zalecanych, należy stosować usztywnienia poprzeczne w płaszczyźnie wiązara. Służą do tego miecze lub zastrzałki. Podstawowymi częściami składowymi wiązara płatwiowo kleszczowego są krokwie, płatwie pośrednie, płatwie stropowe, słupy, miecze i kleszcze. Słupy rozmieszczamy podłużnie co około 3-5 metrów, a kleszcze obejmują słupy i krokwie z obu stron. W budynkach o nieregularnej budowie (nieregularnym rzucie poziomym) stosuje się zazwyczaj indywidualne rozwiązanie więźby dachowej i najczęściej są to układy wiązarów płatwiowo – kleszczowych.

W naszej firmie budowlanej mamy odpowiednio wyszkolona ekipę ciesielską i doskonale są nam znane wszystkie aspekty związanie z budową, a dachy drewniane w różnego rodzaju budynkach. Zapraszamy do współpracy.