Skip to content

Usługi ciesielskie

Usługi ciesielskie lub ogólnie rzecz ujmując – ciesielstwo – jest częścią skomplikowanego procesu budowy, obejmujące ręczna obróbkę drewna budowlanego oraz wykonanie z drewna konstrukcji budowlanych, takich jak ogrodzenia placu budowy, wiaty narzędziowe, czy budowa stropu drewnianego. Cieśla na placu budowy powinien mieć zapewnione narzędzie do obróbki drewna, takie jak siekiera, topór ciesielski, piła do drewna oraz ciosła. W przypadku większej budowy warto warsztat ciesielski zaopatrzyć w mechaniczne narzędzia do obróbki drewna, takie jak piła łańcuchowa, wiertarka a kompletem wierteł do drewna, czy szlifierka.

Pierwszym elementem w schemacie technologicznym ciesielni jest skład drewna budowlanego, które należy składować w stosach. Tarcicę układa się natomiast warstwami, prostopadle do kierunku przewiewu na dobrze wysuszonych listwach podkładowych. Odstępy w warstwie powinny wynosić około 5 do 15 cm, natomiast pomiędzy stosami powinny wynosić od 1,5 m do 2m. Płyty, sklejki, prefabrykaty drewniane powinny być przechowywane pod przykryciem, a płyty laminowane w odpowiednio suchych i zamkniętych pomieszczeniach.

Usługi ciesielskie

Ciesielnie znajdujące się na małych budowach, w szczególności podczas budowy domów jednorodzinnych wyposażone są głównie w ręczne narzędzia do obróbki drewna. Przeważnie są to:

  • pilarki ręczne – służące do cięcia podłużnego, skośnego i poprzecznego;
  • ręczne wyrzynarki przeznaczone do cięcia krzywoliniowego i prostoliniowego prostopadle i pod kątem;
  • piły grzbietnice przeznaczone do dokładnego cięcia prostoliniowego przy pracach montażowych oraz do precyzyjnego cięcia listew pod katem;
  • wiertarki, wkrętarki i szlifierki;
  • piły tarczowe służące do cięcia poprzecznego.

W przypadku ciesielni znajdującej się na większych budowach, takich jak budowa budynków wielorodzinnych, biur czy hal do wyposażenia zaliczyć można również ukośnice przeznaczone do piłowania poprzecznego i ukośnego graniaków, elektryczne i spalinowe piły łańcuchowe przeznaczone do zgrubnego cięcia drewna suchego i mokrego o dużych przekrojach, strugi do dokładnego wykańczania i wyrównywania powierzchni oraz frezarki, wiertarki stacjonarne pionowe i poziome, tokarki, pilarki taśmowe, tarczowe i łańcuchowe.

Pod usługi ciesielskie w zasadzie na każdej budowie należy przeznaczyć odpowiednio przygotowane miejsce. Powinno ono być co najmniej osłonięte od reszty placu budowy, jak również zaleca się wykonać prowizoryczne zadaszenie. Ważnym elementem każdej ciesielni, zarówno dużej, jak i małej jest stół montażowy. Na nim cieśla będzie mógł wykonywać elementy konstrukcyjne potrzebne do budowy. Długoletnie doświadczenie budowlane naszej firmy pozwoliło na zaopatrzenie cieśli w niezbędne narzędzia potrzebne do wykonania profesjonalnie prac ciesielskich. Porządne wykonanie drewnianych elementów konstrukcyjnych jest niezbędne, aby jakość budynku była na najwyższym poziomie.