Skip to content

Firma budowlana Gdańsk Suchanino

Kolejną zakończoną inwestycją zrealizowana przez naszą firmę była budowa domu jednorodzinnego w Gdańsku – Suchaninie. Budowany budynek założony został na prostokątnym rzucie. Przykryty dachem dwuspadowym o nachyleniu połaci 35o. W budynku zaprojektowano trzy strefy: dzienną, nocną i gospodarczą. Do strefy dziennej zalicza się wiatrołap, komunikację, kuchnię i jadalnię oraz pokój dzienny. Do strefy nocnej zalicza się antresolę, dwie sypialnie wraz z łazienką, oraz pokój z garderobą. Kotłownia zaś została zaliczona do strefy gospodarczej.

Układ konstrukcyjny i sposób posadowienia budynku.

Budynek o ustroju ścianowym, sztywność przestrzenną zapewnia się przez usytuowanie w kierunku podłużnym i poprzecznym ścian usztywniających. Stropy gęstożebrowe stanowią sztywną tarczę. Wieńce łączą wszystkie ściany konstrukcyjne w poziomie stropu. Całość pokrywa dach dwuspadowy o konstrukcji jętkowej. Poziom posadowienia ław fundamentowych dobrano odpowiednio do głębokości przemarzania lokalnie gruntu, czyli 1m od poziomu terenu.

Ławy i ściany fundamentowe.

Ławy fundamentowe zaprojektowane jako betonowe o grubości 35 cm z betonu klasy B20 są zbrojone podłużnie prętami 4ø12 ze stali A-IIIN. Zbrojenie wykonano na warstwie chudego betonu o grubości 10 cm. Pod projektowaną bramą garażową i otworami konstrukcyjnymi rozłożono dodatkowe pręty zbrojenia w celu dodatkowego zabezpieczenia. Zabezpieczenie przeciwwilgociowe ław fundamentowych wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną.

Ściany fundamentowe wykonano z bloczków betonowych M-6 o grubości 24 cm na zaprawie cementowej klasy M10. Ściany zewnętrzne ocielono styropianem EPS200 hydrofobowym o grubości 20 cm i przenikalności λ=0,036W/mK. Całość została zwieńczona bloczkami ciepłochłonnymi cokołowymi.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne.

Ściana zewnętrzna dwuwarstwowa została wybudowana z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. W dalszej części realizacji budowy będzie ocieplona warstwą 20 cm styropianu fasadowego TR-100-031 (l=0,03 W/mK). Współczynnik przenikalności cieplnej ściany wyniesie, wg obliczeń nie więcej niż Uo = 0,14 W/m2K.
Ściany wewnętrzne murowane wykonano z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. Pustaki łączone na pióro i wpust, układane na cienkowarstwowej zaprawie klejowej umieszczanej w spoinach poziomych. Ścianki działowe szkieletowe, natomiast, wykonane będą z płyt gipsowo – włókninowych o grubości 10 mm lub ze zwykłej płyty gipsowo – kartonowej. Budowa ścian działowych szkieletowych nie należała do naszego zakresu prac budowlanych i zostanie wykonana w terminie późniejszym.

Nadproża, wieńce i strop.

W ścianach zewnętrznych i wewnętrznych zastosowano dwa rodzaje nadproży. Pierwszym rodzajem są nadproża systemowe prefabrykowane „L”, a drugimi są wykonane w trakcie realizowania prac budowlanych na budowie z betonu kl. C16/20, zbrojone stalą A-IIIN. Wieńce wykonano na wszystkich ścianach konstrukcyjnych oraz na ściankach kolankowych. W wieńcach na ściankach kolankowych zabetonowano śruby M16 w rozstawie co 1,20 m celem możliwości kotwienia murłaty. Wieńce zostały zalane betonem w klasy C16/20. Strop budynku mieszkalnego został zaprojektowany jako gęstożebrowy typu TERRIVA 4.0/1, o rozpiętościach 3,80 – 5.40m i grubości 24 cm o rozstawie belek co 60 cm. W środkowej strefie stropów wykonano zbrojenie żebrowe o żebrach rozdzielczych zbrojone prętami 2Φ16 ze stali A-IIIN. Podczas betonowania stropy podparto podporami montażowymi znajdującymi się na wyposażeniu naszej firmy. W związku z tym inwestor nie był obciążony finansowo aspektem zakupu podpór drewnianych.

Dach.

W budowanym domu zaprojektowano dach dwuspadowy o spadku 35o, kryty dachówką ceramiczną lub cementową. Więźbę dachową wykonano z drewna sosnowego klasy C24. Elementy drewniane dachu oddzielono przekładką z papy asfaltowej od konstrukcji morowanej i żelbetowej budynku. Paroizolację dachu wykonaliśmy przyklejając ją do ścian poddasza oraz do ścian kolankowych  za pomocą taśmy do poddaszy. Zapewniona tym samym została odpowiednia szczelność. Do odprowadzenia spalin z kominka i z pieca kondensacyjnego wykonano dwa trzony kominowe w systemie Schiedel Rondo plus 20+ W. Każdy trzon kominowy jest zespolony z przewodem wentylacyjnym zapewniającym dodatkową wentylację pomieszczeń. Komin nad połacią dachową wykończyliśmy płytkami klinkierowymi. Po zakończeniu prac budowlanych budynek wygląda jak na zdjęciach poniżej:

Dzięki uprzejmości inwestora nasza firma budowlana Gdańsk Suchanino może opublikować kilka zdjęć budynku po zainstalowaniu stolarki okiennej. Trzeba przyznać, że inwestycja prezentuje się nadzwyczaj okazale:

Firma budowlana Gdańsk Suchanino – budowa domu jednorodzinnego od podstaw.

Oceń stronę