Skip to content

Firma budowlana Tuchom

Tuchom to niewielka miejscowość położona w malowniczym miejscu nieopodal Chwaszczyna. W tym miejscu nasza firma budowlana zrealizowała kolejny projekt. Wybudowaliśmy dom jednorodzinny według projektu „Karat 2”. Województwo pomorskie obecnie zamieszkuje ponad 2,3 mln mieszkańców. Jako firma budowlana Tuchom wielu z nich pomagamy spełniać marzenia na swój dom. W tym przypadku jest to budynek mieszkalny, wolnostojący, niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny z dachem kopertowym.

Ławy fundamentowe, ściany fundamentowe.

Pod ściany fundamentowe wykonaliśmy wykop uwzględniający głębokość przemarzania gruntów do 1,20 metra. Wykop zabezpieczyliśmy przed zalaniem. Geodezyjnie wytyczyliśmy osie przyszłych ścian. Następnie nasza ekipa budowlana wykonała szalunki pod ławy fundamentowe i wylała warstwę chudego betonu. Do wysokości izolacji poziomej zostały wylane ławy fundamentowe z betonu C20/25. Zbrojone stalą AIIIN (B500SP). Następnie ławy fundamentowe zostały zaizolowane warstwą papy. Przystąpiliśmy do murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych o grubości 25 cm. Gotowe ściany otrzymały izolację pionową zewnętrzną i wewnętrzną. Dodatkowo od zewnątrz użyliśmy izolacyjnej folii. Po wyschnięciu fundamenty zostały przysypane zalegającym nieopodal wyrobkiem. Wnętrze zostało dokładnie zagęszczone. Na koniec wykonaliśmy wylewkę posadzki i całość zabezpieczyliśmy przed działaniem warunków atmosferycznych.

Ściany zewnętrzne, wewnętrzne i kominowe.

Ściany konstrukcyjne wykonaliśmy z bloczków gazobetonowych Silka klasy 15, o grubości 24 cm. Z tego samego materiału wykonaliśmy ściany wewnętrzne nośne. Murowanie ścian odbywało się na zaprawie murarskiej, cienkowarstwowej, klasy M15. W budynku zaplanowano wykonanie dwóch niezależnych przewodów dymnych. Jeden z nich z przeznaczeniem do kominka, a drugi do kotła na paliwa stałe. Do ich budowy zastosowaliśmy gotowe systemy kominowe renomowanego producenta. Przy murowaniu ścian w wyznaczonych projektem miejscach wykonaliśmy rdzenie i słupy żelbetowe. Stanowią one wzmocnienie ścian oraz podparcie belek i podciągów. Do słupów użyliśmy stali AIIIN i betonu B25.

Podciągi, nadproża, wieńce i strop.

Co do zasady w w budowanym domu użyliśmy monolitycznych, żelbetowych produktów, spełniających założenia projektowe. Takie rozwiązanie pomogło nieco obniżyć koszt wykonania tej części budowy. Oparcie podciągów żelbetowych na murze wykonaliśmy poprzez przemurowanie trzech warstw w strefie podporowej cegłą pełną klasy 20 na mocnej zaprawie. Po wykonaniu wieńca nad pierwszą kondygnacją przystąpiliśmy do wykonania stropu. tę część prac widać na poniższych zdjęciach.

Druga kondygnacja i strop.

Drugą kondygnację zaczęliśmy murować po odczekaniu technicznego czasu pozwalając związać wylanemu wcześniej stropowi. Częścią drugiej kondygnacji jest taras. Zgodnie z założeniami projektowymi jest to płyta monolityczna o grubości 10 cm dodatkowo zbrojona siatką. Oczywiście taras zalaliśmy betonem wraz ze stropem. Podobnie jak przy pierwszej kondygnacji, taki tu mury wykonaliśmy z pustaków typu „Silka” o grubości 25 cm. Całość zwieńczyliśmy zgodnie z założeniami projektu. Kolejną częścią prac budowlanych było wykonanie stropu nad drugą kondygnacją.

Dach.

Dach stanowi jedna bryła. Konstrukcja krokwiowo-płatwiowa o nachyleniu połaci równym 21o. Krokwie oparte na murłatach i płatwiach. Słupy ustawialiśmy na belkach podwalinowych na stropach pod ścianami. Dach stężyliśmy wiatrownicami w płaszczyźnie połaci dachowej. Do budowy dachu użyliśmy drewna sosnowego klasy C27. Po wykonaniu deskowania ułożyliśmy warstwę papy izolacyjnej. W międzyczasie wykończyliśmy kominy cegłą licową ponad połacią dachu. Na warstwie papy ułożyliśmy rusztowanie pod dachówkę ceramiczną. Ten etap budowy pokazujemy na poniższych zdjęciach z budowy.

Prace budowlane zostały zakończone na przełomie zimy i wiosny 2019 roku. Po zakończeniu prac budowlanych wykonanych przez naszą firmę budowlaną Inwestor pokrył dach dachówką ceramiczną oraz wstawił zewnętrzną stolarkę. Tym samym kolejna inwestycja na terenie Kaszub została zakończona. Poniżej na zdjęciach przedstawiamy inwestycję w stanie surowym zamkniętym.

Oceń stronę